Renegades of the Galaxy

Renegades of the Galaxy

Hogyan építsünk magyar űrhajót?

Betekintés a special effect-ek világába

2015. március 04. - TheRenegade

Sziasztok!

Talán már hallottatok rólunk, a Renegades of the Galaxy projektről. Egy magyar scifi-t tervezünk összehozni közösségi finanszírozásból, a Kickstarteren! De ez nem csak egy projekt számunkra, inkább misszió. Megmutatni a világnak, hogy képesek vagyunk egy nagy nemzetközi filmet készíteni. Ebbe a küldetésbe szeretnénk titeket is bevonni, megmutatni, mi mindent dolgoztunk már eddig, és mit tervezünk a jövőben.

A történetről röviden: egy maréknyi szökevény kadétról szól, akik önmaguk építette űrhajójukkal, a Diogenes-szel menekülnek, s a szabad élet reményében harcolnak a társadalom peremén. Ennek az űrhajónak az elkészültét mutatjuk most be nektek:

Hogyan építsünk magyar űrhajót?

Az eredeti ötlet az volt, hogy az űrhajóval a 3D nyomtatás fejlődésére reflektáljunk. Miért ne lehetne a jövőben akár egy egész űrhajót is kinyomtatni? A forgatókönyv egy korai verziójában Steve egyszerűen csak megnyomott egy gombot, és a gyártócsarnok kinyomtatta a hajót. Ez azonban sok problémát vetett fel (hiszen így Stormhower parancsnok emberei is nyomtathatnak egy ugyanilyen hajót, amivel utolérik hőseinket), így úgy döntöttünk, hogy a Diogenes elfekvő űrhajó-darabokból áll majd össze. Ez az űrhajó eredeti vázlata (sok terv közül a győztes):

A vázlatból kiindulva elkészítettünk egy nyers 3D modellt. Sok-sok variálás után az alábbi a végleges verzió. Megfigyelhetitek, hogy a híd különbözik az eredeti tervtől és a hajótest is terjedelmesebb lett.

A célunk az volt, hogy egy olyan eklektikus darab kerüljön ki a kezeink közül, amely sokféle jellemzőt ötvöz, de mégis megvannak az egyéni sajtosságai. Például a híd egy régi csatahajóról tört le (ezért a kábelek és a lazán lógó darabok, amik szarvakra emlékeztetnek). Gyors és könnyű hajót szerettünk volna, így nagy hajtóművekre volt szükségünk. A manőverezhetőség is fontos szempont volt, így arra jutottunk, hogy a hajtóműveket a szárnyakon helyezzük el. Ezáltal könnyen mozgathatók és forgathatók lettek, így a hajó egy kecses, mitikus állatra emlékeztet, nem pedig egy nehézkes szörnyetegre. Az alábbi textúrákkal ellátott modellen látszik, hogyan alkotnak egységet a különböző elemek, s azok eltérő festései (hol rozsdás, hol újszerű). Ez is a mítikus lényt hivatott a felszínre hozni.

 

Igen, egy sárkányra hasonlít!

Ez a modell (habár három ember egyhavi munkája van benne) végül nem lett a film része, csupán alapul szolgált a valódi, jobb minőségű hajónak, amely Mayával készült. Ezt következik alább:

 

Amint láthatjátok, a szárnyak a hajó alá hajlanak be, épp, mint egy sárkány, mikor behúzza a szárnyait. Míg a híd valamivel letisztultabb, a hajó hátulja testesebb lett. Ezek után kaphatta meg a hajó a 2K textúráit, melyeknek minden egyes részletét kézzel kellett megrajzolni. Az első verzió így nézett ki:

 

Gondolom érthető, ha azt mondom, nem voltunk vele megelégedve. Túl összefüggő volt, nem keltett szedett-vedett hatást. Így hát másodjára is nekifutottunk. Több részletre volt szükségünk. Háborús festés, rozsdás részek, hegesztésnyomok és itt-ott lelógó darabkák.

 

Összességében úgy egy évig tartó fejlesztéssel jutottunk el a pilotban látható formáig.

És ez, barátaim… ez csak a kezdet! A készülő mozifilmben látható jármű minden egyes apró elemét végtelenül pontosan ki kell majd dolgozni, a belső terekről már nem is beszélve…

Tetszett a poszt? Támogatni a projektünket ITT tudjátok, likeolni ITT, weboldalunkat pedig ITT találjátok.

Stay tuned!

A bejegyzés trackback címe:

https://renegadesofthegalaxy.blog.hu/api/trackback/id/tr357241767

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Kovacs Nocraft Jozsefne 2015.03.05. 07:18:53

"A manőverezhetőség is fontos szempont volt, így arra jutottunk, hogy a hajtóműveket a szárnyakon helyezzük el."

Szárnyak a világűrben? Sajátos felfogás.

"a Diogenes elfekvő űrhajó-darabokból áll majd össze."

Akkor ez nem is sci-fi (száj-fáj), hanem hi-fi (háj-fáj), azaz high fiction lesz, mindenféle sci nélkül.

De az űrhajó a legkevesebb, egy ütős sztori a lényeg. Ha jó a sztori, akkor az űrhajót akár fogkrémes tubusokból is összeállíthatjátok.

Ad Dio 2015.03.05. 07:20:21

Bár a 3D nyomtatás igéretes technológiának tűnik ma, azt gondolom világos korlátai vannak. Egy-egy elem ugyan kinyomtatható akár egy űrhajóhoz is és ami nagy előny, akár helyben az űrben is megtehető mindez, csupán az információt kell eljuttatni vagy helyben előállítani mindehez, de az anyagok felhasználhatósága korlátozott.

A hajó izgalmasan néz ki. Egyedi, bár ha nem tévedek Ti is nagy Firefly rajongók vagytok. Ami persze cseppet sem baj :-), az a sorozat messze a legjobb sci-fi sorozat volt ever.

Ad Dio 2015.03.05. 07:21:36

@Kovacs Nocraft Jozsefne:

"De az űrhajó a legkevesebb, egy ütős sztori a lényeg. Ha jó a sztori, akkor az űrhajót akár fogkrémes tubusokból is összeállíthatjátok."

+1

Fleurs Du Mal 2015.03.05. 09:23:45

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Maga a szárny vákumban tényleg marhaság, de manőverezhetőségnek jót tesz ha a tömegközéponttól távolabb van a hajtómű; ilyen szempontból egy szárny jól müködhet pilonként. Az persze más kérdés hogy egy igazi űrbéli lövöldözésnél a manőverezőképesség kb semmit sem érne. :)

Kovacs Nocraft Jozsefne 2015.03.05. 09:35:19

@Fleurs Du Mal:

Egy szokásos, szivaralakú rakétatestnél is távol van a tömegközépponttól a hajtómű, csak ott a sugár irányának elfordításával lehet manőverezni, míg itt az egyes hajtóművek teljesítményének arányával. Persze elfordítani itt kell tudni, ha pl. orsózni kell.

Mondjuk mindez csak fikció, mert még a látóhatár közelében sincs olyan meghajtás, amellyel valóban megalkotható lenne egy gyors űrjármű. Szóval a fantáziának semmi nem szab korlátot, és ezt nem rossz értelemben gondolom.

Fleurs Du Mal 2015.03.05. 11:26:31

@Kovacs Nocraft Jozsefne: Ez teljesen igaz! Viszont a klasszikus szivar alak nem a legjobb erős kitérések elviselésére - a zömökebb alakok jobban viselik a nem hosszanti irányban ható terheléseket. Ebben az esetben "csak" hátra tenni egy hajtúművet lehet nem olyan hatékony mint távolabbi pontokra "eltolni" kissebeket. Legalábbis szerintem, elvileg.

Persze ez mind fikció. Csak próbáltam egy (viszonylag) értelmes indokot kitalálni miért is lehet hasznos egy szárny, azon kívül hogy jól néz ki. Ami játék-űrhajók esetén a legfőbb szempont általában. :)

Kovacs Nocraft Jozsefne 2015.03.05. 11:52:58

@Fleurs Du Mal:

Igazad van, na meg a látvány sem utolsó szempont. Bizonyára nem valami hard sci-fit akarnak csinálni, szóval nekem elég lesz annyi, ha irányváltás közben nem dől be az űrhajó a szárnyra, mint egy repülőgép. :) Akkor már elégedett leszek a reális ábrázolással.

Gaál Viktor · http://www.gaalviktor.hu 2015.03.05. 17:32:22

Örülök, hogy megmozgatott titeket a hajó kialakítása. A világűrben a szárnyak ugye tényleg csak a stabilitás-manőverezés miatt lesznek használva, és nem, nem fog bedőlni a hajó, de az egyes hajtóművek külön-külön mozgatásával olyan manővereket tud majd a hajó produkálni, amire még nem volt példa.

ÉS természetesen ne feledjük azt sem, a szárnyak nemcsak "kinyílni" tudnak, hanem az egyes hajtóművek a vízszintes síkból át tudnak fordulni függőlegesbe is (vagy tovább), azaz helyben le-felszálló űrhajót kapunk (lásd Prometheus vagy igen, igen, igen, Firefly!)

Kovacs Nocraft Jozsefne 2015.03.05. 18:06:34

@Gaál Viktor:

Milyen lesz az arány a sci és a fi között? Amúgy is kérdeztem volna, de a helyből felszállás mindenképp eszembe juttatta volna, hiszen reálisan ezek nemigen repülhetnek a légkörben, a földfelszínről a világűrbe felszállás meg a belátható jövőben abszolút fi.

Félre ne érts, nem belekötésből kérdezem, mert sajnos eléggé földhözragadt (a szó szoros értelmében) lenne egy olyan mű, amely szigorúan tartja magát a jelenleg még belátható műszaki lehetőségekhez. Vagy ha nem is földhözragadt, de mindenképpen sok lenne a megkötés.

Gaál Viktor · http://www.gaalviktor.hu 2015.03.05. 19:46:27

Mint a pilot elején látható: 2379-ben járunk. A naprendszer kolonizálása zajlik. Ebben a vetületben szeretnénk minél inkább "sci" maradni, körbejárni a lehetőségeket. Ugyanakkor lesz "fi" is benne, hiszen bolygóközi diktatúrák, szökevény kadétok, titkos underground szekták körül forog a történet.
50/50 a szándék, ügyesen egyensúlyozva a határon.

www.kickstarter.com/projects/957981042/renegades-of-the-galaxy
süti beállítások módosítása